Szerző: Szabó István és Bartykowszki Edmund | Dátum: 2022-03-30
Avagy néhány gondolat kávézás közben
Botanika:
A kávét a Coffea nemzetség két jelentős tagjának terméséből készítik. Ez a két fajta a Coffea arabica és a Coffea robusta. A kávéital minőségét alapvetően az alapanyag minősége, a pörkölés és a készítési eljárás határozza meg. Ugyanúgy, mint a boroknál a különböző fajták összeválogatásával, keverésével (esetleg a saját pörkölési eljárással) ki-ki az egyéni ízlésének megfelelő italt nyerhet. Mivel a termés évente változik mind minőségében, mind mennyiségében, a kielégítően egyenletes pörköltkávé-alapanyag minőségét keveréssel lehet szintentartani. A termésmennyiség- és minőség a világpiacon visszatükröződik, meghatározó tényező a tőzsdéken.
A fenti két faj környezeti igényei eltérőek, az arabica kényesebb a robustánál, de kávéja zamatosabb. A kávécserjék fejlődéséhez a feltételeket csak 900 méter feletti trópusi területeken lehet biztosítani. Nélkülözhetetlen számukra a termékeny talaj, a nagy és egyenletes csapadékmennyiség és a 15-24 °C közötti hőmérséklet. A robusta igénytelenebb, ellenállóbb. Termőterülete a 900 méter alatti trópusi síkságokon van. Elsősorban Nyugat-Afrikában és Indonéziában termesztik.
Ma Brazília a világ legnagyobb kávétermelője. Jelentősebb kávétermelők Vietnam, Kolumbia és Indonézia. India jó minőségű robuszta termelő. Etiópia a legdrágább és a legkeresettebb kávéfajta termelője (ez a Bluemonte).
A kávé a világ minden zugában előfordul vagy mint fogyasztási-, vagy mint luxuscikk.
Egy kis történelem:
A kávészemek serkentő hatásának felfedezéséhez több legenda is fűződik. Az egyik változat szerint a kávé élénkítő hatását egy etióp pásztor fedezte fel mintegy kétezerötszáz éve. Észrevette hogy a kecskéi élénkebbek, ha a piros kávébogyókat legelészik. Az egyik legjelentősebb termelő ma is éppen Etiópia.
A kávét a 15. században Jemenben termesztették először. Az első csésze kávét a XIV. században Etiópiában főzték. A XVI. század első évtizedeiben már Szíria és Egyiptom lakói is ismerték. Az arab világ népszerű italát a törökök terjesztették el hódításaik során. Hazánkba is a török hódoltság alatt jutott el a „feketeleves”. Nyugat-Európát pedig a mórok „fertőzték” meg a kávé élvezetével.
Isztambulban az első kávéházak az 1550-es években nyíltak, és számuk gyorsan nőtt. Európába a 17. században érkezett meg a kávézás szokása: az első európai kávéház 1624-ben Velencében nyílt meg La Bottega del Caffé néven.
Mindenesetre a ma legelterjedtebb és minden fontos kávérecept alapját képező espresso itáliai találmány. Jellemzője, hogy a gyors kifőzés csak a legfontosabb jellemzőit oldja ki a kávéból. Jóval kevesebb benne a koffein és a csersav, mint a hagyományosan kifőzött kávéban. Ezt a kifőzést - amikor az aroma dúsabb, kávéja krémesebb – leginkább a sörfőzéshez hasonlíthatjuk. Elkészítése nagy szakértelmet kíván, amit a barista határoz meg. Akár a sörfőzőmester a sörfőzésnél.
Az amerikaiak eleinte teáztak. Az 1767. évben hozott törvények miatt a csempészet fellendült de így is a Kelet Indiai Társaság 1773-ra eladósodott és raktárai tele voltak eladhatatlan készletekkel. A lázadás kitört: a teát a tengerbe borították és rászoktak a kávéra. Ráadásul nem is kellett a földet áthajózniuk érte.
Eleinte a szemeket palacsintasütőben pörkölték. Az eredmény: kívül égett, belül nyers mag, keserű ital. A jó pörkölésre az aranylázig várni kellett. A széles körben elterjedt kávézási szokás ellenére az amerikai kávé általában nem a jó zamatról szól. Az árnyas képet deríti a Starbucks magas minőségi követelményi rendszere. Ez a világ egyik legnagyobb kávéházi hálózata, három hippy alapította meg Seattle-ben 1971-ben.
A kávé – mértékletes fogyasztás esetén – serkentő hatással van a központi idegrendszerre, a szívre, a véredényekre és vizelethajtó hatása miatt a vesékre is. Az ereket kitágítja és rövid időre növeli az agy tápanyag(cukor)- és oxigénellátását. Az anyagcserét felgyorsítja de az emésztést fékezi. Ez egy kissé hasonlít az adrenalin hatására.
A vendéglátásban a kávé az egyik legfontosabb ital. Viszonylag kis ráfordítással nagy hasznot lehet elérni.
Néhány kávéital az ismertebbek közül:
Az espresso (esspresso, Schwarzer, Bica) a legkedveltebb fajta. Minden más termék alapja. Nem több a koffeintartalma mint az azonos kávémennyiségből készült más termékeké. Az aromák viszont töményebbek. 7 g örleményből kb. 25-30 ml ital a rövid espresso, amit ristretto-nak hívnak az olaszok (és követőik). Aki hosszabban szereti, az lungo-t iszik, ami kb. 35 ml. A Magyarországon általánosan elterjedt dupla presszókávé (ami természetesen nem két espresso !) kb. 50 ml. Az igazi ínyencek szerint azonban abban a bizonyos 25 ml-es rövid espresso-ban (a ristretto-ban) mindaz benne van ami a kávéból az italba való, a többi az ... .
Nagyon kedvelt a cappucino. Szintén olasz találmány. Nevét a kapucinusmajom csukja alakú mintájának színéről (vagy a capucinus szerzetesek ruhájának színösszeállításáról) kapta. Itt az egy egységnyi espresso-t egy rész 60..70 °C-os tej és egy rész tejhab fedi, így jön ki a kb. 70 ml. A tetejét kakaópor, vagy fahéj díszíti. A tej hőmérséklete nem lehet túl magas, mert ilyenkor megkeseredik!
A caffe latte (caffé au lait, latte macchiato), másnéven tejeskávé. Egy rész espresso három rész forró tejjel van elkeverve. A tejet forralhatjuk vaníliával is.
A macchiato olyan espresso, amire a felgőzőlt tejhabból néhány kanállal teszünk felszolgálás előtt.
A latte macchiato úgy készül, hogy 150 ml felhabosított tejbe csurgatunk egy 50 ml-es „duplát”. Fahéjas kakaóporral díszítik.
A melange tejeskávé 3-4 kávéskanál mézen üvegpohárban.
A wiener melange espresso kávé, meleg tej és csokoládé(kakaó) keveréke
Az americano forró vízzel továbbhígított lungo, tartalmaz espresso-ra utaló aromákat
A német (vagy hosszú) kávé más kávészelekció alacsonyabb hőmérsékletű pörkölésével előállított durvábbra őrölt alapanyagból "perkolátorral" (túlnyomás nélküli áztatásos technológiával) készített savanykás ízkomponenseket is tartalmazó ital tetemes koffeintartalommal. Tejjel (is) fogyasztják.
A kávét tejen kívül fogyasztják tejszínnel, fűszeresen, jegesen, whiskyvel vagy likőrrel, rummal, tojássárgájával, stb. attól függően, hogy a világ mely táján járunk.
Mivel és hogyan:
A ma használatos kávégépek közül a még mindig gyártott karos gépekkel csak nagy gyakorlattal lehet az elvárt minőséget tartani. A nyomógombos, időzített vagy előreprogramozható (automatának is nevezett) mennyiségmérős gépekkel és egy jó kávéőrlővel a kávékészítés egy viszonylag egyszerű műveletsor és egy gombnyomás (már ha a gépek beállítása és az alapanyagok tökéletesek).
A gépek beállítására, karbantartására azonban nagy hangsúlyt kell fektetni. A tisztántartásra és karbantartására fordított munka megtérül, kevesebb a szervízköltség, a kiesett forgalom, a rosszabb minőség miatti presztízsveszteséget és elpártoló fogyasztókat nem is számítva.
Kávét főzni többféleképp lehet. Az őrölt pörköltkávét forró vízben kioldhatjuk, ülepíthetjük, mint a törökök. Dugattyúzhatjuk, mint a franciák. Főzhetjük „kotyogóban”, de a legjobb a presszókávé.
Az instantkávé valódi kávéitalból készül fagyasztva szárítással (liofilizálással), aromaanyagok kivonásával és hozzáadásával. Majdnem olyan, mint az igazi, csak mégse. Ráadásul drágább, de a készital előállításának egyszerűsége és ennek automatizálhatósága nélkülözhetetlenné teszi.
Napjaink új találmánya a POD és a kapszula. Az előre megőrölt kávét kis légmentesen záró egy adagnak megfelelő egységcsomagokba tömörítik. Megspórolható a daráló és mindenki azonos minőségű kávét tud készíteni az erre alkalmas készülékekkel. Hátránya a magasabb költség.
A kávégépek és az ősmárkák:
A kávé élvezetét az olaszok vitték tökélyre. A legtöbb szakmabéli nagy dolog is tőlük származik: Luigi BEZZERA 1901-ben szabadalmaztatta a gőznyomásos kávéfőzést és az ehhez szükséges gépet, megszületett tehát a legtöbb aromát kivonni képes presszókávé főzési eljárás. A tőkével is rendelkező Desiderio PAVONI tette lehetővé a gépek tömegtermelését. Giovanni GAGGIA az 1940-es években egy rugóval működő szelep beépítésével lehetővé tette, hogy a vizet annak forralása nélkül 90 °C-on gőz nélkül lehessen átnyomni az őrleményen. A Gaggia egyik kivált tervezője Ernesto Valente megalapította a FAEMA céget. Ez a cég a hagyományos karos gép karjával előfeszített és ezáltal a víznyomást létrehozó rugót rotációs (pl. Procon) szivattyúval váltotta ki és a legendás (a bojler vizével szifonelv alapján fűtött) E-61 jelű főzőfejjel 1961-ben megkezdte a sajátmárkás gépek gyártását. A magas nyomás mellékhatásaként megszületett a krémkávé és a „crema” fogalma (azaz a több milliméter vastag, tartós, krémes réteg a kávé felszínén és ennek maradéka a csészén).
Az igazi crema arról ismerhető meg, hogy egy kiskanálnyi cukrot néhány másodpercig megtart a felszínén.
Sokszor elhanyagolt vagy kevésbé ismert szempontok:
A kávéital elkészítéséhez a kávén kívül még egy nagyon fontos alapanyag szükséges, ez pedig a víz. Ezt a vizet felhasználás előtt szinte biztosan kezelni és lágyítani kell. A vízelőkészítéssel (ezért is) külön cikkben foglakozunk.
Ha figyelembeveszi, hogy egy a kávéőrlemény -a sejtszerkezet feltárása miatt- a darálást követő 15 percben elveszti az illékony komponenseinek 50 %-át, azaz az illatának és aromájának a felét, akkor könnyen belátja, hogy nagyon nem mindegy, hogy mivel, mikor és hogyan őről.
Gondolná-e, hogy a második daráló nem azért szükséges, hogy egy második fajta kávé legyen benne. Az igazi ok, hogy egy vagy két kávé készítése esetén egész egyszerűen más őrleményfinomságra van szükség ahhoz hogy a 25 másodperces extrakciós idő és a minőség mindkét terméknél biztosítható legyen. Ha csak egy daráló áll rendelkezésére akkor azt feltétlenül a két espresso elkészítéséhez szükséges paraméterekre állítsa. Ehhez egyébként picit kevesebb mennyiségű őrleményve van szükség mint a két szimplához (11-13 gramm). Ha a forgalom megendedi mindig kettesével főzzön. Ha csak egy szimplára (vagy páratlan darabra) van szükség, de kompromisszumok nélküli minőséget akar, akkor három választása van:
Ha a ma általános metódust követi fele annyi őrleményből nyílvánvalóan rövidebb idő alatt főz egy "italt", amiben persze nincs mindaz benne, aminek benne kéne lennie. (ez az a metódus amikor: kis szűrőbetét - adagolós kávédaráló - egy húzás - főzés - lőré és brrrr).
Kis forgalom és egy daráló esetén megteheti, hogy a finomabb őrleményt választja és szimplánként főz (de ilyenkor a két darabot is így készíti).
Ha pl. a Starbucks-ban kér egy szimpla espresso-t és figyel, ott egy dupla felét kapja, fentiek szerint tehát nem véletlenül. A második darálóban ott koffeinmentes kávé van, ezért csak duplát főznek.
Ökölszabályok és titkok a kifogástalan presszókávé készítéséhez:
Ha fentieket betartja biztosan Öné a környék legjobb és mindig tökéletes kézműves kávéja.
Ellenben ha nagy, vagy lökésszerű forgalomra számít és ki akarja küszöbölni az emberi tényezőt, esetleg még a leggyakorlottabb barista tudásában sem bízik vagy nem akarja megfizetni azt, akkor Önnek svájci THERMOPLAN kínálja a szuperautomata a megoldást.
A legendás svájci precizitás, a finommechanikai és gépészeti ismeretek, az igen magas élelmiszerekkel kapcsolatos elvárások-normák és az ott hétköznapinak minősülő magas gyártási kultúra lehetővé tette, hogy egy csapásra megcáfolják azt az előitéletet, hogy automata géppel jó kávé nem készíthető. Mert Thermoplan géppel igenis készíthető.
A svájci bicska, a svájci óra és a svájci csokoládé hazájában minden adott volt arra hogy kifejlesszenek egy tökéletes szuperautomata kávégép családot.
Tudva, hogy a minőségi kávé elkészítése a darálásnál kezdődik először ezt a fontos alkatrészbeszállítót keresték és találták meg. A kiválasztott a szintén svájci Ditting nevű cég kizárólag kávéőrlő masinák gyártásával foglalkozik. Ő szállítja több világcég darálóját és az azokba való késeket. A paletta a kis háztartási mérettől egészen a 4 kW-os ipari teljesítményig terjed. A kések rozsdamentes acélból, vagy háromszoros élettartamú kerámiából készülnek.
Maga a THERMOPLAN 1974 óta gyárt tejszínhab készítésére alkalmas gépeket és tejhabosítókat. Egyedülálló specialitásuk a hideg tejhab készítésére alkalmas eljárás kifejlesztése és használata. Megengedhetik maguknak, hogy a fejlesztéseiket kizárólag a piac igényeire összpontosítva végezzék és egyszerűen ne vegyenek tudomást a világpiac ÖSSZES többi (igen)nagynevű gyártójának (azaz a „konkurenciának”) a fejlesztési irányairól és megoldásairól (azaz a trendről), úgy gondolják -talán joggal-hogy azt Ők diktálják.
Sok évvel ezelőtt a STARBUCKS beszállítói versenyt írt ki a legnagyobb gyártók számára szuperautomata gépek egész világra történő beszállítására. A Thermoplan válasza a legbonyolultabb javítást is pillanatok alatt lehetővé tevő elemenként külön-külön is tökélyre fejlesztett modulrendszer és a modulrendszer miatt építőkőszerűen összeállítható és minden létező igényt kielégítő gépcsalád megkonstruálása lett. A gép által gombnyomásra készített kávé pedig olyan mint az olasz nagykönyvben. De tud 100 %-ban német, vagy svájci, vagy amerikai, vagy akár francia is lenni. A verseny nem is volt verseny, a gyártott darabszám pedig több tízezres nagyságrendű.
Jelenlegi fejlesztésük csúcsa kompakt kategóriában a Tiger készülékcsalád. Létezik egy- illetve kétőrlős gép (kétféle kávékeverékből, vagy ugyanazon keverék kétféle finomságából tud választani). Minden paraméter hihetetlen pontossággal programozható, a gép a programozott értékeket elképesztő precizitással tartja, sőt szükség esetén intelligens módon meg is változtatja azokat.
Elkészíti a presszókávét, ha kell akár POD-ot is fogad. A megfelelően felszerelt modell hideg és meleg tej és tejhab felhasználásával elkészíti a cappucino-t, a latte macchiato-t, a melange-t, a lattino-t, vagy amit elképzel. Az alapgép működik hálózati vízzel csakúgy, mint külső víztartállyal. Kiegészíthető hűtött tejtartállyal, saját víztartállyal, zacctartállyal, csészemelegítővel, pénzváltó modullal, vagy akár GSM modemmel, ha a telefonszámlájával együtt akarja a kávéját kifizetni . A vizet és a tejet felveszi (önfelszívó), tehát kitelepüléseken, vagy a vendégek közé kocsin kitolva is használható. A tejet a programozott hőmérsékletre hevíti, azt garantáltan nem „égeti” meg, készíthet hideg és meleg tejhabot, adagolhatja bármelyiket vagy mindkettőt akár egymás után. Hat termék programozható fel szimpla vagy dupla adagban.
A nagy testvér a Black & White. Ez ma már a harmadik generációnál tart, LCD érintőképernyős és szintén komputervezérelt. Létezik kifejezetten szállodáknak kifejlesztett modullal épített verziója beépített perkolátorral amivel „igazi” reggeli (hosszú)kávét készít a háttérben unalmában, amikor éppen nincs más dolga.
Mindkét család kezelése egyszerű betanított munka. A termékek receptjét a gépek lekövetik, szükség esetén a programozott paramétereket finomítják. Az elkészült utolsó italok paramétereinek átlagát figyelembevéve módosítják a programukat, bátran utántölthet kávét, a programozott és elvárt minőség nem fog változni.
A gépek napközben saját magukat (beleértve a tejes rendszert is) automatikusan tisztítják, öblítik. Ragaszkodnak azonban a műszak végi nagytakarításhoz, ezt azonban minimális kezelői asszisztenciával elvégzik.
WebShopunkban mindkét család néhány összeállítása árazva megtalálható, részletes specifikáció letölthető, irodánkban és referenciahelyeken a gépek megtapogathatók és kipróbálhatók.
Győződjön meg személyesen a THERMOPLAN gépek tudásáról.